Bize Ulaşın: +90 (212) 234 33 40
TR | EN

Prof.Dr. Yusuf ÇALIŞKAN

Doç.Dr. Yusuf Çalışkan, Lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, Yüksek Lisansını Case Western Reserve Universitesi’nde, Hukuk Doktorasını Washington Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 2002- 2013 yılları arasında Kocaeli ve Maltepe üniversitesilerinde Devletler Özel Hukuku, Uluslararası Ticari Tahkim, Uluslararası Ticaret Hukuku, Uluslararası Yatırım Hukuku dersleri veren Çalışkan, Kocaeli ve Maltepe Üniversitelerinde Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği ve Fakülte Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Çalışkan, halen Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

 

Çalışkan’ın 1. The Development of International Investment Law: Lessons From the OECD MAI Negotiations and Their Application to a Possible Multilateral Agreement on Investment (Washington University School of Law, St. Louis 2002, Dissertation.com, Boca Raton, Florida, USA 2008) -  2. Dispute Settlement in International Investment Law, Implementing International Economic Law Through Dispute Settlement Mechanisms (Nijhoff International Trade Law Series, Volume: 6, August 2011)  isimli kitapları ABD’de yayımlanmıştır.

 

Doç. Dr. Yusuf Çalışkan, TRT Genel Müdürlüğü başta olmak üzere kamu ve özel sektöre ait kurum ve kuruluşlara, uluslararası ticarette ödeme yöntemleri ve kullanılan ticari terimler ve uluslararası satım hukukuna ilişkin güncel sorunlara ilişkin seminerler vermekte ve danışmanlık yapmaktadır.  Ayrıca Çalışkan, 2014 Ocak ayında, “Uluslararası Satım Hukukunda Kanunlar İhtilafı Meseleleri” adlı eserini yayınlamıştır.  Bu eserde, uluslararası satım hukukuna ilişkin temel kanunlar ihtilafı meseleleri, mukayeseli hukuktaki düzenlemeler yanında, uygulama açısından özellikle hakem kararları ve milli mahkeme kararları çerçevesinde incelenmiştir.  

Çalışkan, International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID) nezdinde Türkiye Cumhuriyeti tarafından Arabulucular ve Hakemler Paneline atanmıştır.  Ayrıca kendisi uluslararası yatırım tahkimi konusunda danışmanlık ve bilirkişilik yapmaktadır.

 

Çalışkan ayrıca ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde özellikle uluslararası tahkim, yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi ve Amerikan Milletlerarası Yargılama Hukuku konularında yayımlanmış çok sayıda makale sahibidir. Çalışkan ümit yayla avukatlık bürosunda ticaret hukuku ve milletlerarası özel hukukunun her alanında ve özellikle uluslararası tahkim konularında danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.

 

İletişim: yusuf.caliskan@umityayla.com